به باغ عدن خوش آمدید

نسل هزاره جدید را نسل شخصی‌ساز و نسل DIYer نامیده‌اند. علاقه به بروز هویت فردی یا حساسیت علیه مصرف‌گرایی؟ به صرفه بودن اقتصادی “خودت بساز” یا نیاز به بروز خلاقیت؟ شاید هم عکس‌های پینترست! انگیزه هرچه باشد ما نسلی هستیم که برخلاف مادران و پدرانمان بافتن و ساختن را کار مادربزرگ‌ پدربزرگ‌ها نمی‌دانیم. 

رشد گیاه‌خواری و افزایش آگاهی جمعی به خشونت علیه حیوانات، منجر به ورود جنبش خودت بساز به حیطه‌ تخصصی‌‌ بهداشت شخصی و مراقبت پوستی نیز شده است. مجلات سبک زندگی نیز که سابقن در انحصار تبلیغات کمپانی‌های زیبایی بودند، امروزه محال است بخشی از محتوای خود را وقف آموزش ساخت دست‌سازه‌های آرایشی بهداشتی از بالم لب و بمب حمام گرفته تا رژ و لوسیون نکنند.

در این میان صابون‌سازی از علوم خفیه! و یا علوم مدرن پیشرفته نیست. بشر، هزاران سال پیش پی برده‌ست از مخلوط چربی و قلیا نوعی ماده پاک‌کننده‌ به دست می‌آید. اگر به صابون‌سازی، ماحصل تلاقی این دانش باستانی با هنر کاربردی‌ کنجکاوید، باغ عدن برای شماست.

برش صابون دست‌ساز
صابون‌سازی به روش Melt & Pour

از کجا شروع کنم؟

ایمنی کار با قلیاب

سود سوزآور از مواد اولیه اصلی در صابون‌سازی‌ست و آنچنان‌که از "سوزآور" در نامش هم پیداست، عنصری خورنده است. در زمان کار با قلیاب باید نکات ایمنی مشخصی را رعایت کرد. توصیه می‌کنم بدون آگاهی کامل به این نکات، سراغ مطاله دستورها و راهنماهای ساخت صابون نروید.
ایمنی کار با قلیاب

دستورهای گیاهی

دستورهای متداول و جواب پس داده یا دستورهای شخصی‌ام را که از آزمایش روی پوست اطرافیان -با سلام و صلوات !- سربلند بیرون آمده‌اند در دستورها به اشتراک می‌گذارم. هرچند بعد از آشنایی کامل با روغن‌ها می‌توانید دستورهای شخصی خود را فرموله کنید، اما بهتر است صابون‌سازی را با دستورهای آزمایش پس داده و شناخته شده شروع کنید.
دستورها

آخرین نوشته‌ها

 قالب‌های صابون‌سازی، روغن‌های پایه، روغن‌های اسانسی و همچنین پایه‌های صابونی Melt&Pour و سایر مواد اولیه مورد نیاز صابون‌سازی را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی باغ عدن تهیه کنید.

صابون‌‌‌سازی از بعضی جهات مثل آشپزی‌ست. همان‌طور که صرفِ دسترسی به دستورهای غذایی کسی را شف نمی‌کند. ساخت صابونی شکیل و یکدست، و دوام و کیفیت آن هم محتاج دانستن تکنیک ها و فوت و فن‌های مخصوص این رشته‌ست. 

باغ عدن، اولین منبع آموزشی و تامین‌کننده مواد اولیه صابون‌سازی در ایران است. این وبسایت در تلاش است با کمک به گسترش فرهنگ مصرف آگاهانه و رفع موانع تولید مستقل و کوچک محصولات بهداشتی، به رشد مشاغل شخصی و کسب‌وکارهای خانگی در این حوزه یاری رساند.

[instagram-feed]

error: متاسفانه شما نمی توانید این کار را انجام دهید!