صابون زغال فعال

Activated Charcoal Soap
دشواری
2.5/5

به نظر می‌رسد پودر زغال فعال این‌روز‌ها به معنای واقعی کلام، مشکی جدید دنیای دی‌آی‌وای باشد. شرکت‌های آرایشی-بهداشتی هرروز محصول جدیدی حاوی زغال فعال به بازار می‌دهند و بیوتی بلاگرها ادعاهای عجب و غریبی درمورد خواص شگفت‌انگیزش در پاکسازی پوست و سم‌زدایی آن دارند. هرچند به گفته متخصصان پوست اصطلاحی به نام “سم‌زدایی” در کاربرد جدیدش در میان ترم‌های پزشکی وجود ندارد و  این مفهوم بیشتر یک حقّه‌ی خوش‌آب و رنگ مارکتینگ به نظر می‌رسد. اما قدرت پاک‌کنندگی‌ پودر زغال فعال نه یک تب جدید که از  کاربردهای شناخته‌شده و قدیمی آن در صنایع تصفیه‌ آب و هواست. پودر زغال فعال به خاطر قابلیت جذب ذرات بسیار ریز می‌تواند درکنار آلودگی‌های محیطی، سلول‌های مرده پوست و چربی‌های زائد سبیوم را نیز از درون منافذ پوست به خود جذب و پوست را پاکسازی کند. 
صابون زغال فعالی که دستورش را به اشتراک گذاشته‌ام، ساده‌ترین نوع صابون زغال فعال است. ساخت آن چندان دشوار نیست و هم از در دسترس‌ترین روغن‌های پایه ساخته شده. این صابون می‌تواند نقش اسکراب هفتگی بدن را برای افرادی با پوست چرب و نیز کسانی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند ایفا کند. من این دستور را مطابق قالب ام‌دی‌اف ۲۴‌تایی فروشگاه باغ عدن فرموله کرده‌ام  و طرز ساخت آن به قرار زیر است.

مواد اولیه مورد نیاز

روغن نارگیل                  ۲۳۴ گرم
پیه حیوانی                      ۲۶۰ گرم
روغن زیتون فرابکر         ۷۱۵ گرم
روغن کرچک                     ۹۱ گرم
روغن اسانسی لوندر        ۳۹ گرم
پودر زغال فعال                ۲ قاشق غذاخوری
تیتانیوم دی‌اکسید          ۱/۵ قاشق غذاخوری 
سود سوزآوز                    ۱۷۹ گرم
آب مقطر                          ۳۵۸ گرم

دستور

روغن نارگیل  ۱۸٪
پیه حیوانی  ۲۰٪
روغن زیتون بکر  ۵۵٪
روغن کرچک  ۷٪

وزن کل روغن‌ها  ۱۳۰۰ گرم
وزن کل صابون    ۱۸۷۷ گرم
سوپرفت ۵٪

ساخت محلول سود در آب

می‌خواهیم محلول قلیابی ۵۰٪ بسازیم، به این معنی که غلظت سود در آب بیشتر از محلول‌های دستورهای قبلی‌ست. یا به عبارتی، از آب مقطر کمتری استفاده کرده‌ایم. به این کار در صابون‌سازی Water Discount  گفته می‌شود. زمانی‌که از رنگ‌های صابون‌سازی یا پودرها و ادویه‌ها استفاده می‌کنیم، بهتر است واتردیسکانت کنیم تا رنگ صابون یک‌دست‌تر شود. آب مقطر را به دقت وزن و در ظرف مخصوص ساخت محلول قلیابی بریزید. سپس با پوشش کامل ایمنی  سدیم هیدروکسید را وزن کنید. حالا در فضایی با گردش هوای خوب و درحالیکه ماسک زده‌اید، سود را آهسته آهسته روی آب مقطر بریزید. در عین حال که مواظبید بخارات متصاعد شده را تنفس نمی‌کنید به آرامی با قاشق استیل هم بزنید. محلول که در ابتدا ابر مانند و سفید است بعد از حدود ۵ دقیقه شفاف و بی‌رنگ می‌شود. محلولِ داغ را در گوشه‌ای امن و دوراز دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود بگذارید تا دمای آن کاهش یابد. 

وزن کردن سود سوزآور
ساخت محلول سود در آب
آماده کردن مخلوط روغن‌ها

تا زمانی که دمای محلول به دمای مناسب فرایند سرد ( ۴۳ تا ۴۸ درجه سلسیوس ) می‌رسد، روغن‌ها را آماده کنید. مطابق این دستور به ۲۳۴ گرم روغن نارگیل و ۲۶۰ گرم پیه حیوانی احتیاج دارید. آنها را روی بخار آب جوش یا در مایکرویو ذوب کنید. سپس ۷۱۵ گرم روغن زیتون و ۹۱ گرم روغن کرچک را اضافه و مخلوط کنید. زمانی که دمای محلول به ۴۸ درجه نزدیک شد، روغن‌ها را گرم کنید تا دمای آنها به دمای فرآیند سرد برسد.

و اما پودر زغال فعال و تیتانیوم دی‌اکسید

اگر مبتدی هستید، بهتر است پودر زغال فعال و تیتانیوم دی‌اکسید را به صورت مستقیم در مخلوط صابونی استفاده نکنید. ممکن است موفق به حل کامل آنها در ترکیب صابونی نشوید. و توده‌های پودری ناخوشآیند روی سطح صابون یا بدتر از آن گلوله‌های پودری داخل صابون ایجاد شود. پودرها را در اندکی روغن شفاف و سبک مثل آفتابگردان مخلوط کنید. برای ۱/۵ قاشق غذاخوری تیتانیوم دی اکسید ۱/۵ قاشق غذاخوری روغن، و برای ۲ قاشق غذاخوری پودر زغال فعال ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری روغن آفتابگردان کافی‌ست.

Measuring-Oils
دماسنج برای صابون‌سازی
Titanium-di-oxie-dispersed in oil
تیتانیوم دی‌اکسید مخلوط در روغن
activated-charcoal-dispersed-in-oil
پودر زغال فعال مخلوط در روغن
شروع فرآیند سرد

عینک ایمنی بزنید و دستکش لاتکس بپوشید. محلول را به آرامی روی روغن‌ها بریزید و با استیک بلندر خاموش هم بزنید تا تمامی سود به خورد روغن‌ها رود. ترکیب کرم-زرد رنگ ماتی حاصل می‌شود.حالا با استیک بلندر چند پالس بزنید، تا ترکیب کمی غلیظ شود اما به ردگذاری نرسد. یک‌سوم ترکیب را در پارچی جدا بریزید. 
روی ۲/۳ ترکیب باقی مانده پودر زغال فعال بریزید. روی ۱/۳ جدا شده، تیتانیوم دی‌اکسید مخلوط در روغن را اضافه کنید. سپس با استیک بلندر هر دو را بزنید تا به ردگذاری نازک برسند.

اضافه کردن محلول قلیاب به روغن‌ها
درست قبل از رسیدن به ردگذاری
اضافه کردت تیتانیوم دی‌اکسید به ترکیب
سفید شدن صابون بعد از اضافه کردن تیتانیوم دی‌اکسید
اضافه کردن پودر زغال فعال
درحال اضافه کردن پودر زغال فعال مخلوط شده در روغن
عطر و دیزاین

روغن اسانسی درخت چای را به نسبت ۲ به ۱ بین دو پارچ تقسیم، و به صورت دستی در ترکیب‌ها مخلوط کنید. حالا وقت دیزاین است. اگر از تیتانیوم دی‌اکسید استفاده نکرده‌اید و صابون را یک دست تیره می‌خواهید می‌توانید از مطالعه این قسمت گذر کنید.

 1.  برای دیزاین این نوع از Swirl، مایع تیره را به تمامی در قالب بریزید. حالا مایع روشن را به صورت خطوط نسبتن موازی با هم روی مواد تیره‌ بریزید. 
 2.  یک چاپ‌استیک یا سیخ چوبی بردارید و آن را در جهت عمود برخطوط روشن، به صورد اس کشیده روی مواد حرکت دهید. توجه کنید که چاپ استیک  تنها روی سطح صابون حرکت کند و نهایتن بیش از ۵ یا ۶ میلی‌متر داخل مواد فرو نرود. 
 3. به فرم حرف اس انگلیسی، بدون بلند کردن چاپ‌استیک از روی مواد آن را از چپ به راست و سپس از راست به جهت به صورت پیوسته و بدون قطع ادامه داهید تا به انتهای قالب برسید.
 4.  همین حرکت را در جهت مقابل اجرا کنید. به صورت عمود بر رد حاصل از حرکت مرحله قبل.
EIGHT1
1- خطوط موازی از مواد روشن
دیزاین سویرل ۲
۲-حرکت s با چاپ‌استیک یا سیخ چوبی
سویرل ساده
۳-همین پیوسته از چپ به راست و بعد از راست به چپ
سویرل ساده - نهایی
۴-همین حرکت در جهت مقابل و عمود بر خطوط قبلی
برش و کیور

سطح کار را با الکل اسپری کنید و روی قالب را با نایلکس یا پارچه تمییز بپوشانید. مبتدیان می‌توانند برای جلوگیری از فاز ژله‌ای  صابون را ۱۲ ساعت در یخچال قرار دهند. ۱۸ الی ۲۴ ساعت بعد از قالب‌ریزی زمان برش است.صابون را به ۲۴ قطعه برابر تقسیم کنید. صابون‌ها بعد از ۴ تا ۶ هفته استراحت در فضایی مناسب، کاملن کیور شده آماده استفاده هستند.

عکس‌ دیزاین سویرل
صابون زغال فعال ساده
صابون زغال فعال ساده
چاپ دستورغذا
زمان آماده سازی
۱ ساعت
زمان طبخ زمان منفعل
۳۰ دقیقه ۴ تا ۶ هفته
زمان آماده سازی
۱ ساعت
زمان طبخ زمان منفعل
۳۰ دقیقه ۴ تا ۶ هفته
صابون زغال فعال ساده
صابون زغال فعال ساده
چاپ دستورغذا
زمان آماده سازی
۱ ساعت
زمان طبخ زمان منفعل
۳۰ دقیقه ۴ تا ۶ هفته
زمان آماده سازی
۱ ساعت
زمان طبخ زمان منفعل
۳۰ دقیقه ۴ تا ۶ هفته
مواد اولیه
محلول
روغن‌های پایه
افزودنی‌ها و روغن‌ اسانسی
دستورالعمل ها
آماده سازی محلول
 1. سطح قالب خود را با کاغذ روغنی بپوشانید.
 2. آب مقطر را در ظرف مخصوص ساخت محلول بریزید. سپس با رعایت ایمنی کامل، سود سوزآور را به میزان کامل در یک لیوان یک‌بار مصرف بریزید.
 3. در فضایی با جریان هوا، به آهستگی و با پوشش ایمنی کامل ( دستکش و عینک ایمنی ) پرک‌های سود را روی آب مقطر بریزید و سپس با قاشق استیل به آرامی هم بزنید. *** همیشه سود را به آب اضافه کنید، هرگز آب را روی سود نریزید. ***
 4. بگذارید محلول در جایی امن و دور از دسترس سایرین بماند و دمای آن کاهش پیدا کند و به ۴۰ الی ۴۸ درجه سلسیوس برسد.
روغن‌ها
 1. پیه حیوانی و روغن نارگیل را وزن و در مایکروویو یا روی بخار آب جوش گرم کنید تا ذوب شوند، سپس روغن‌ زیتون و روغن کرچک را به آنها اضافه کنید.
 2. به محض رسیدن دمای محلول به ۴۸ درجه، روغن‌ها را کمی گرم کنید تا دمای آن به دمای مناسب صابون‌سازی به روش فرآیند سرد برسد. اطمینان حاصل کنید اختلاف دمای بین محلول و مخلوط روغن‌ها کمتر از ۱۰ درجه باشد.
شروع فرآیند سرد
 1. به آهستگی محلول سود را روی روغن‌ها بریزید و با استیک بلندر خاموش به صورت دستی هم بزنید تا ترکیب کرم رنگ و ماتی حاصل شود.
 2. با استیک بلندر چند پالس بزنید تا مخلوط به ردگذاری نزدیک شود.
 3. یک سوم از مخلوط را در پارچی دیگر بریزید و تیتانیوم دی‌ اکسید را که طبق راهنما آماده کرده‌اید به ترکیب اضافه کنید. به باقی مواد پودر زغال فعال را که طبق راهنما آماده کرده‌اید بریزید.
 4. هر دو پارچ مجدد با استیک بلندر بزنید تا به ردگذاری کامل برسد. سپس روغن اسانسی را به نسبت هریک در دو پارچ ریخته و با هم زن استیل به خورد مواد دهید.
 5. ابتدا مواد صابونی حاوی پودر زغال فعال را در قالب بریزید، سپس مایع سفد حاوی تیتانیوم دی‌اکسید را به صورت دورانی و نامرتب روی بقیه مواد بریزید.
 6. به کمک سیخ چوبی با کارد استیل، خطوط موازی را مطابق تصاویر بالا روی کار ایجاد کنید. و سپس چند دور کارد یا سیخ را دور تا دور قالب بگردانید تا هم اطراف قالی تمیز شود و نیز موج‌هایی ظریف روی دیزاین ایجاد شود.
 7. با الکل ایزوپروبیل روی کار را اسپری کنید و با نایلکس روی آن را بپوشانید.
برش و کیور
 1. ۲۴ ساعت بعد از اتمام کار صابون را که به اندازه کافی سفت شده و قابل برش است از قالب خارج کنید و به ۲۴ قطعه تقسیم کنید.
 2. قطعات صابون را ۴ الی ۶ هفته در فضایی با گردش هوا و دور از تابش مستقیم آفتاب بگذارید تا استراحت کند و آماده استفاده شود.

این نوشته را دوست داشتید؟

به اشتراک بگذارید، تا دوستان‌تان هم با استفاده و ساخت صابون‌ دست‌ساز آشنا شوند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
Aliye
Aliye

حدود ۶ سال پیش و با شروع گیاه‌خواری با صابون‌های دست‌ساز گیاهی آشنا شدم. اگرچه گیاه‌خواری در زندگی من محدود به دوره‌ای کوتاه بود، ساخت دست‌سازه‌های بهداشتی طبیعی و لذت بردن از عطر مستی‌آفرین روغن‌های اسانسی به یکی از فعالیت‌های فرح‌بخش شخصی من تبدیل شد. سعی کردم در باغ عدن این سرگرمی‌ را کمی جدی‌تر پیگیری کنم.

27 دیدگاه در “صابون زغال فعال

 • 2019-04-14 در18:39
  Permalink

  خیلی فوق العادست.ایا خرید به صورت اینترنتی هم دارین؟و اینکه برای‌پوست خشک هم‌قابل استفاده است؟

  پاسخ
  • 2019-04-16 در00:21
   Permalink

   مرسی. پودر زغال فعال به طور کلی مناسب پوست خشک نیست. صابونش هم به همین‌ ترتیب. برای پوست خشک/حساس می تونین همین دستور رو بدون اضافه کردن پودر زغال فعال بسازید. خرید آنلاین هم بله، داریم. تا راه افتادن فروشگاه می تونید از طریق کانال و آی‌دی تلگراممون اقدام کنید .

   پاسخ
 • 2019-05-04 در16:41
  Permalink

  سلام، میبخشین در مورد تکمیل فاز ژله‌ای دو پیشنهاد جداگانه تو سایت خوندم، یکیش این بود که بعد از ریختن صابون تو قالب صابون اونو تو فر تازه خاموش شده قرار بدیم (اینکه دماش چقدر باشه اشاره نشده). دومی این بود که تو یخچال قرار بدیم. با توجه به اینکه این دوکار برعکس بودن یه توضیحی میفرمایید.
  یه سوال دیگه اینکه حتما باید روی قالب صابون رو بپوشونیم؟
  سوال بعدی اینکه فرمودین در انتها روی صابون الکل ایزوپروپیل بریزیم، اگه نداشتیم از اتانول 70 درصد میشه استفاده کرد؟
  سوال آخر اینکه در مورد صابونای کاستیل که نسبتا نرم هستند میشه برای پیوستگی بیشترش از اسید استئاریک استفاده کرد؟
  ممنون

  پاسخ
  • 2019-05-06 در14:20
   Permalink

   سلام. ممنون از توجه شما به محتوای آموزشی سایت.
   اگر دقت کنید می‌بینید در اون پست و برای تکمیل فاز ژله‌ای و جلوگیری از “ناتمام موندن” فاز ژله‌ای گفته شده مواد صابونی رو یک الی دو ساعت در دمای نسبتن گرم بگذارید. در این پست پیشنهاد کردیم صابون اصلن وارد فاز ژله‌ای نشه. یعنی هیچ قسمتی از صابون به اون دمای گرم برای ژل‌فیز نرسه. برای همین صابون رو در یخچال و در دمای سرد نگه‌داری می‌کنیم. درمورد فازژله‌ای بعدن در پستی به تفصیل خواهیم گفت.
   الکل ایزوپروبیل اگه دسترسی نداشتین ار اتانول ۷۰ درصد می‌تونید استفاده کنید به شرط اینکه بدون بو و بدون رنگ اضافه باشه.
   در مورد استياریک اسید که یک اسید چربه و درست مثل روغن‌ها تو فرمول اولیه باید وارد بشه بعدن خواهیم نوشت. اما فعلن همینقدر بدونید که اگر مایع صابون دچار گسست و عدم پیوستگیه استئاریک اسید این مشکل رو نمی‌تونه حل کنه.
   د

   پاسخ
 • 2019-05-16 در11:43
  Permalink

  سلام. ممنون از سايت مفيدتون.
  به جاي پيه حيواني ميتونيم از روغن ديگه اي استفاده كنيم؟ به خاطر بو سوال ميپرسم.

  پاسخ
  • 2019-05-18 در15:06
   Permalink

   روغن پالم جایگزین پیه حیوونیه معمولن. و البته تو بعضی دستورها می‌شه کره کاکائو رو جایگزینش کرد. بوی پیه حیوانی البته بعد اضافه شدن محلول سود و شروع فرآیند صابونی‌شدن از بین میره.

   پاسخ
 • 2019-05-28 در13:11
  Permalink

  سلام وقتتون به خیر-ببخشید برای قالب 12 تایی مقدار این مواد و نصف کنم مشکلی پیش نمیاد که؟پوست زیادی خشک نشه یا مثلا به خاطر روغن زیتون مواد مغذیش زیاد بشه و پوست صورت جوش بزنه؟بی زحمت یه راهنمایی بکنید من خیالم راحت بشه.ممنونم

  پاسخ
  • 2019-05-30 در15:46
   Permalink

   سلام. ترجیحن برای هرنوع تغییری دستور رو مجدد روی ماشن‌حساب‌ صابون‌سازی چک کنید.
   دستور صابون زغال فعالی که گذاشته شده مثل باقی دستورهای سایت، رو چند پوست مختلف امتحان شده و جوابش رو پس داده. دلیل وجود روغن زیتون زیاد هم رفع اثر خشک‌کنندگی پودر زغال فعاله.
   اما در توضیحات هم نوشتم که این صابون برای بدن و استحمام مناسبه و مخصوص پوست صورت فرموله نشده. دستور یک فیشال بار حاوی پودر زغال فعال رو در آینده رو وبسایت خواهم گذاشت.

   پاسخ
   • 2021-01-05 در13:14
    Permalink

    سلام وقتتون بخیر
    ببخشید روشی هست که زمان منفعلش کمتر باشه؟ این صابون بعد 1 ماه قابل استفاده هست؟
    و ضمن اینکه چه کار کنیم که مناسب پوست صورت باشه این صابون؟

    پاسخ
    • 2021-01-12 در16:26
     Permalink

     سلام وقت شما بخیر.
     نه طبعن صابونی که برای بدن فرموله شده باید برای بدن استفاده بشه.
     و خیر، صابون کلدپروسس مطابق قاعده به ۴ تا ۶ هفته زمان استراحت نیاز داره.

     پاسخ
 • 2019-06-09 در18:44
  Permalink

  ممنون،اگر امکانش هست آموزش ساخت صابون شترمرغ و صابون شیر رو هم بذارید،ممنون از لطفتون,من میخوام اسانسای روغنی مخصوص پوست چرب و خشک رو ازتون بخرم احتیاج به راهنمایی دارم،هر روغن اسانسی برای چند قالب ۱۲ تایی قابل استفادس؟و اینکه کدوم روغنا با توجه به نوع پوست خوشبوتر و مشتری پسند تر هست؟

  پاسخ
  • 2019-06-11 در17:42
   Permalink

   داریم فرمول‌ها و دستورهای جدید حاوی شیرهای مختلف رو می‌سازیم و امتحان می‌کنیم. به محض بازخورد مثبت از هر صابون،‌ آموزش ساختش رو منتشر خواهیم کرد. درمورد روغن‌های اسانسی هم حتمن تو فروشگاه در توضیحات هرروغن خواهیم نوشت هر روغن اسانسی مخصوص چه نوع پوسته و برای چه مشکل پوستی‌ای مفیده. از روغن‌های اسانسی استفاده شده در دستورها لوندر مخصوص همه نوع پوستی هست و از جمله همه‌پسند‌ترین روغن‌های اسانسیه. درخت چای هم مخصوص پوست مختلط و چربه.

   پاسخ
 • 2019-07-07 در00:35
  Permalink

  اندازه قالب ها رو میشه تو دستور ها بگین؟ اینکه 24 تاییه قالب باید چند در چند باشه ؟

  پاسخ
  • 2019-07-07 در14:18
   Permalink

   ابعاد قالب مهم نیست. مهم اینه که حجم داخل قالبوتن بتونه وزن کل صابون رو که در این دستور شده ۱۸۷۷ گرم در خودش جا بده. حداقلش اینه که روغن‌ها رو که داخل قالبتون ریختید. باید داخل قالبتون جا بشن و کمی فضایی اضافه هم باقی بمونه.

   پاسخ
  • 2019-09-17 در11:48
   Permalink

   سلام.خسته نباشید.ممنون از اموزش هاتون…برای موندگاری بیشتر صابون چه انتی اکسیدانی میشه استفاده کرد؟

   پاسخ
   • 2019-09-30 در11:06
    Permalink

    سلام. مرسی از لطظف شما. در مورد آنتی اکسیدان‌ها و موارد استفاده یا عدم لزوم استفاده‌شون بعدن در پستی جدا خواهیم نوشت.

    پاسخ
 • 2019-07-13 در10:27
  Permalink

  سلام من تازه شروع کردم به صابون سازی و از روش ساده استفاده می کنم،با روش ذوب کن بریز هم میتونم صابون زغال درس کنم؟

  پاسخ
  • 2019-07-16 در01:01
   Permalink

   بله، به پایه صابون ذوب شده هم میشه پودر زغال فعال اضافه کرد.

   پاسخ
 • 2019-08-19 در15:25
  Permalink

  من اين صابون رو درست كردم بسيار عالي شد
  سايت بسيار عالي و پر فايده اي داريد
  تبريك ميگم و تشكر مي كنم براي دقت و طراحي بي نظيرتون

  پاسخ
 • 2019-08-22 در10:39
  Permalink

  سلام مطالب اموزش بسیار خوب و گویا هست خسته نباشید فقط اگر ممکن باشه که قیمت مواد اولیه مثل پایه صابون را اعلام کنید خیلی عالی میشه خداقوت

  پاسخ
 • 2020-02-01 در16:13
  Permalink

  بابت نگاه حرفه ای و آموزش های کامل و موثر شما سپاسگزارم. یک سوال دارم که در صورت امکان ممنون میشم پاسخ بدید.
  زمانی که پودر ها و یا رنگ ها رو در مقدار کمی روغن سبک دیسپرس میکنیم. با توجه به اینکه این روغن در دستور کار محاسبه نشده مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  با تشکر

  پاسخ
  • 2020-02-06 در12:42
   Permalink

   سلام. مرسی از توجه شما.
   نه ، وقتی تواین حجم زیاد صابون داریم درست می‌کنیم، یک قاشق غذاخوری یا کمتر روغن فقط کمی ( در حد دهم درصد ) به سوپرفتمون اضافه می کنه. آسیبی به فرمول نمی زنه.

   پاسخ
 • 2020-08-23 در13:30
  Permalink

  منظور از ردگذاری چیه؟ میشه لطفا بیشتر توضیح بدین

  پاسخ
 • 2021-01-05 در13:12
  Permalink

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید روشی هست که زمان منفعلش کمتر باشه؟ این صابون بعد 1 ماه قابل استفاده هست؟

  پاسخ
 • 2022-02-05 در12:15
  Permalink

  سلام، می شه صابونی که قبلا خریدم رو ذوب کنم و توش مثلا ذغال فعال و یا گوگرد اضافه کنم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: متاسفانه شما نمی توانید این کار را انجام دهید!