Full 1
Full 1

از کدام روغن چقدر استفاده کنم؟

روغن‌های پایه

اسم و خواص روغن

درصد توصیه‌شده

روغن نارگیل

روغن نارگیل قابلیت ایجاد کف فراوان، حباب‌های بزرگ کف‌الود و تمییز‌کنندگی بالا را دارد. همچنین به سفتی قالب صابون کمک می‌کند. مقدار زیاد روغن نارگیل در صابون باعث خشکی پوست می‌شود. البته صابون‌سازهای حرفه‌ای تر با بالا بردن درصد سوپرفت می‌توانند به این خشک کنندگی غلبه کنند. به مبتدیان توصیه می‌شود سوپرفت یا چربی اضافی غیرصابونی شونده را بین ۵٪ تا ۷٪ نگاه دارند.

۱۵ تا ۵۰ درصد
روغن پالم

قالب صابونی سفتی با پاک‌کنندگی بالا به دست می‌‌دهد. باعث دوام کف صابون و افزایش طول عمر آن می‌شود. روغن پالم سال‌ها جایگزین گیاهی پیه حیوانی در ساخت صابون‌سازی بوده است اما اثرات مخرب زیست محیطی و نابود‌ی پوشش جنگلی به دنبال تولید انبوه این روغن باعث تردید بسیاری از گیاه‌خواران در صحیح بودن اخلاقی ارجحیت روغن پالم شده است. اگر به روغن پالم سبز دسترسی دارید می‌توانید ۲۵ تا ۵۰ درصد از آن در دستور خود استفاده کنید.

۲۵ تا ۵۰ درصد
روغن زیتون

قابلیت تمیزکنندگی پایینی دارد و باعث نرمی صابون و درنتیجه لطافت پوست می‌شود. برای پوست‌های حساس، سالخوردگان وخردسالان استفاده ۶۰٪ یابیشتر روغن زیتون توصیه می‌شود. صابون‌های حاوی بیش از ۵۰٪ روغن زیتون احتیاج به زمان بیشتری برای از قالب درآمدن و پخت نهایی دارند. صابون کاستیل که ۱۰۰٪ از روغن زیتون تشکیل شده، نیازمند یک الی دوسال زمان پخت است

۲۵ تا ۸۰ درصد
پیه حیوانی

خاصیت آن درست مثل روغن پالم است. عامل سفت کننده طبیعی صابون است و کف‌آوری خوبی به آن می‌دهد. استفاده آن بین ۲۵ تا ۵۰ درصد در دستور توصیه می‌شود. اگر گیاه‌خوارید و نمی‌خواهید از پیه حیوانی در دستور استفاده کنید می‌توانید آن را با کره کاکائو جایگزین کنید. 

۲۵ تا ۵۰ درصد
روغن کرچک 

روغن کرچک از معدود روغن‌های نرم کننده‌ست که باعث افزایش کف صابون نیز می‌شود و حل شدن آن را در آب تسهیل می‌کند. استفاده بیش از ۱۰٪ آن در حالت معمول باعث چسبندگی و نرم شدگی صابون شده و به مبتدیان توصیه نمی‌شود. اما در مراحل پیشرفته خواهید دید برای ساخت بار شامپو و کرم شیوینگ می‌توان ۱۵ تا ۲۰ درصد از روغن کرچک سود جست.

۵ الی ۱۰ درصد
روغن بادام شیرین

روغن بادام  شیرین از ۷۱ درصد اولئیک اسید و ۱۸ درصد لینولئیک اسید بهره می‌برد. کل اسیدهای چرب اشباع شده آن ۷ درصد است و با این پروفایل نرم‌کنندگی آن برای پوست حتی از روغن زیتون هم بیشتر است. روغن مغذی عالی برای پوست‌های حساس است. درصورت آلرژی به مغزها می‌توانید روغن بادام شیرین را با روغن آوکادو جایگزین کنید.

۵ الی ۱۵ درصد
روغن پومیس زیتون

جایگزین مقرون به صرفه‌تر روغن زیتون بکر و فرابکر در صنایع صابون‌سازی‌ست. این روغن اگرچه از ارزش غذایی روغن زیتون بی‌بهره‌است، اما از اندیس صابونی یکسان با روغن زیتون برخوردار است. و پروفایل اسیدهای چرب مشابه آن دارد. این روغن سریع‌تر از روغن زیتون به مرحله ردگذاری می‌رسد. 

۲۵ الی ۸۰ درصد

این توضیحات برای شما مفید بود؟

مشترک خبرنامه شوید و راهنماهای گام به گام ساخت صابون دست‌ساز را در ایمیل خود دریافت کنید.

Aliye
Aliye

حدود ۶ سال پیش و با شروع گیاه‌خواری با صابون‌های دست‌ساز گیاهی آشنا شدم. اگرچه گیاه‌خواری در زندگی من محدود به دوره‌ای کوتاه بود، ساخت دست‌سازه‌های بهداشتی طبیعی و لذت بردن از عطر مستی‌آفرین روغن‌های اسانسی به یکی از فعالیت‌های فرح‌بخش شخصی من تبدیل شد. سعی کردم در باغ عدن این سرگرمی‌ را کمی جدی‌تر پیگیری کنم.

error: متاسفانه شما نمی توانید این کار را انجام دهید!