صابون بادام شیرین

صابون بادام شیرین
دشواری
1.1/5

صدای آواز رهگذری از زیر پنجره می‌آید « که سرما سخت سوزان است ». و یادم می‌اندازد که جخدی دیگر زمستان است! فصلی که نه فقط پوست‌های حساس و خشک، که پوست‌های معمولی را هم با عذاب کشیدگی بعد از استحمام آشنا می‌کند.
صابون بادام شیرین از محبوب‌ترین صابون‌هایی‌ست که من تجربه درست کردنش را داشتم. هم به خاطر وجود روغن کرچک و روغن نارگیل خوب کف می‌کند و  هم وجود ۱۵٪ روغن بادام در کنار روغن زیتون نرم کنندگی ویژه‌ای به آن بخشیده‌ست. به خاطر درصد بالای اولئیک اسید و لینولئیک اسید در این فرمول، صابون بادام یک صابون دست و بدن عالی برای همه انواع پوست حتی پوست‌‌های مستعد خشکی‌ست. 

در راهنمای این دستور از آموزش دیزاین و رنگ کردن صابون صرف‌نظر، و روی نکات اولیه صابون‌سازی تمرکز کرده‌ام. اگر دفعات اول صابون‌سازی شماست پیشنهاد می‌کنم صابونی ساده و بدون طرح و رنگ بسازید و تمام تمرکز خود را روی توجه به مراحل فرآیند صابونی شدن مثل ردگذاری بگذارید

دستور

پیه حیوانی   ۲۵٪
روغن نارگیل  ۲۵٪
روغن زیتون   ۳۰٪
روغن بادام   ۱۵٪
روغن کرچک  ۵٪

ساخت محلول

دستکش لاتکس بپوشید و عینک محافظ به چشم بزنید. سود سوزآور را در یک لیوان مخصوص به اندازه ۱۶۸ گرم وزن کنید و در گوشه امنی بگذارید. من زیر سطح کار یک پاکت پلاستیکی دورریختنی گذاشتم تا در صورت ریختن سود برروی سطح کار پرک‌‌ها قابل جمع‌آوری باشند و به خاطر بقایای پرک‌ها خطری ساکنین خانه را تهدید نکند.

وزن کردن سود سوزآور

 ۴۶۳ گرم آب مقطر وزن کرده و در ظرف مخصوص محلول‌سازی بریزید. سپس آهسته آهسته سود را به آب اضافه کنید و محلول را هم بزنید. خواهید دید که آب سفید‌رنگ و مات می‌شود. هم‌زدن محلول را بعد از ریختن تمام سود در آب نیز ادامه دهید تا محلول شفاف و بی‌رنگ شود. این پروسه حدود ۵ دقیقه طول خواهد کشید. 
فراموش نکنید که مطابق اصول ایمنی :

 • همیشه سود را به آب اضافه کنید. هرگز آب را روی سود نریزید 
 • هنگام حل کردن سود در آب بخارات متصاعد شده را تنفس نکنید. اجتناب از این کار به راحتی و با کمی دور نگاه داشتن ظرف از بدن ممکن است. 
ساخت محلول سود در آب
آماده کردن روغن‌ها

روغن‌های جامد، که در این دستور  ۳۰۵ گرم روغن نارگیل و ۳۰۵ گرم پیه حیوانی‌ست وزن، و در مایکروویو یا روی بخار آب جوش ذوب کنید. سپس روغن‌های  زیتون، روغن بادام و روغن کرچک را به ترتیب به مقدار ۳۶۶، ۱۸۳ و ۶۱ گرم وزن کنید و روی روغن‌های جامد ذوب شده بریزید.

روغن نارگیل و پیه حیوانی
شروع

بعد از حدود نیم ساعت به سراغ محلول سود روید و دمای آن‌ را اندازه بگیرید. اگر دمایی بین ۴۳ تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد داشت روغن‌ها را روی بخار آب جوش گرم کنید تا به این محدوده دما برسد.  سپس محلول سود را به آهستگی به روغن‌ها اضافه کنید و با هم‌زن دستی یا گوشت‌کوب برقی در حالت خاموش هم‌بزنید تا محلول به تمامی با روغن مخلوط شود.

اضافه کردن محلول قلیاب به روغن‌ها
Trace یا رد‌گذاری

ترکیب به سرعت به ماده‌ای مات و کرم رنگ و رقیق تبدیل می‌شود. حالا وقت روشن‌کردن هم‌زن عصایی ( گوشت‌کوب برقی؟ ) و زدن مخلوط است. دستگاه را هنگام پالس‌زدن حرکت ندهید تا داخل مخلوط حباب ایجاد نشود. همچنین بهتر است بین هر دو پالس زدن همزن را کمی در مخلوط بچرخانید تا تمامی مخلوط یکسان و یک‌دست شود. بسته به روغن‌های انتخابی و دمای صابون‌سازی، رسیدن به مرحله رد گذاری بین ۵ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد. مرحله ردگذاری زمانیست که با ریختن کمی از مخلوط روی کل مخلط اثر و رد آن به جا می‌ماند. ( تصور پایین سمت چپ ) غلظت صابون در مرحله ردگذاری به اندازه پودینگ غلیظ شده‌ی روی شعله است. 

درست قبل از رسیدن به ردگذاری
ترکیب گرچه یکدست است اما هنوز به trace نرسیده‌.
صابون به مرحله ردگذاری رسیده است.
رد کمی از ترکیب ریخته شده روی صابون واضح است.
ریختن روغن اسانسی

کار شما تقریبن تمام است. روغن اسانسی مورد علاقه‌ خود را – درمورد ما ساکنین ایران یعنی هر روغن اسانسی‌ای که توانستید پیدا کنید – بریزید و با لیسک یا همزن دستی هم بزنید و مخلوط را در قالب بریزید. سطح صابون را با الکل ایزوپروبیل خوب اسپری کرنید و روی آن را بپوشانید. اگر می‌خواهید صابون به فاز ژله‌ای برسد دور آن را با حوله یا پارچه‌ای بپوشانید و در جایی در بسته مثل فر بگذارید. در غیر این‌صورت آن را ۱۲ ساعت در یخچال بگذارید.

چگالی صابون درحال ریختن در قالب را ببینید
برش و استراحت

۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد، زمان برش دادن صابون‌ است. صابون‌ها را برش بزنید و بگذارید صابون‌ها در فضایی خشک، با جریان هوای مناسب و دور از تابش مستقیم آفتاب استراحت کنند. این زمان Cure Time گفته می‌شود و برای تکملیل فرآیند صابونی شدن و تبخیر رطوبت اضافه صابون ضروری‌ست. مدت زمان کیور برای صابون‌های معمولی بین ۴ تا ۶ هفته است و ناگفته پیداست که قبل از اتمام این دوره صابون آماده مصرف نیست.

صابون بادام قبل از برش
صابون بادام ساده دورنگ
صابون پایه برای پوست‌های حساس
چاپ دستورغذا
زمان آماده سازی
۱‍-۲ ساعت
زمان طبخ زمان منفعل
۳۰ دقیقه ۴-۶ هفته
زمان آماده سازی
۱‍-۲ ساعت
زمان طبخ زمان منفعل
۳۰ دقیقه ۴-۶ هفته
صابون پایه برای پوست‌های حساس
چاپ دستورغذا
زمان آماده سازی
۱‍-۲ ساعت
زمان طبخ زمان منفعل
۳۰ دقیقه ۴-۶ هفته
زمان آماده سازی
۱‍-۲ ساعت
زمان طبخ زمان منفعل
۳۰ دقیقه ۴-۶ هفته
مواد اولیه
روغن‌ها
محلول قلیاب
دستورالعمل ها
آماده سازی
 1. آب مقطر را داخل ظرف پیرکس یا پلاستیک مقاوم به حرارت بریزید. سپس با رعایت ایمنی کامل، سود را وزن کرده و به آب اضافه کنید. و با قاشق استیل یا پلاستیکی به آهستگی هم بزنید تا سود در آب حل شده، محلول شفافی حاصل شود. بخار متصاعد شده را تنفس نکنید.
 2. روغن‌های جامد را یا در مایکروویو یا روی بخار آب جوش و به‌طوری که ظرف حاوی روغن‌ها با آب جوش برخورد نکند ذوف کنید. بعد از ذوب شدن روغن‌های جامد، روغن‌های مایع را اضافه کنید.
 3. اجازه دهید دمای محلول قلیاب به ۱۱۰ الی ۱۲۰ درجه فارنهایت ( ۴۳ تا ۴۸ درجه سانتی‌گراد ) برسد. و روغن‌ها را هم تا همان درجه گرم کنید. ( در صورت عدم دسترسی به دماسنج می‌توانید دردمای محیط صابون‌سازی کنید. برای این منظور محلول قلیاب را یک الی دو ساعت گوشه‌ای، دور از دسترس کودک/ حیوان خانگی خود، بگذارید تا به دمای محیط برسد. )
تهیه/طبخ
 1. با رعایت ایمنی کامل، محلول سود در آب را به آهستگی روی روغن‌ها بریزید و هم‌زمان با لیسک یا همزن استیل هم‌می‌زنیم تا محلول کاملن به خورد صابون‌ها رود و مخلوط ماتِ کرم رنگی حاصل شود.
 2. با استیک بلندر مخلوط را بزنید تا پروسه صابونی شدن سرعت یابد. وختی مخلوط به مرحله ردگذاری رسید و غلظت پودینگ مانندی گرفت، استیک بلند را خاموش می‌کنیم و روغن‌اسانسی‌ مناسب پوست و سلیقه خود را اضافه کنید و با همزن دستی یا لیسک به خورد صابون دهید.
 3. صابون را در قالب چوبی یا سیلیکنی ریخته و درصورت تمایل روی آن را با پشت قاشق استیل فرم دهید. سپس با الکل ایزوپروبیل به خوبی کل سطح را اسپری کنید. سپس قالب را با نایلکس بپوشانید و گوشه‌ای بگذارید.
برش و استراحت
 1. ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از ریختن صابون در قالب زمان خارج کردن از قالب برش‌زدن صابون‌هاست. برش بزنید و صابون‌ها را در مکانی خشک، با گردش مناسب هوا و دور از جریان مستقیم آفتاب برای ۴ الی ۶ هفته بگذارید تا اصطلاحن کیور شده برای مصرف آماده شوند.

این نوشته برای شما مفید بود؟

مشترک خبرنامه شوید و راهنماهای گام به گام ساخت صابون دست‌ساز را در ایمیل خود دریافت کنید.

Aliye
Aliye

حدود ۶ سال پیش و با شروع گیاه‌خواری با صابون‌های دست‌ساز گیاهی آشنا شدم. اگرچه گیاه‌خواری در زندگی من محدود به دوره‌ای کوتاه بود، ساخت دست‌سازه‌های بهداشتی طبیعی و لذت بردن از عطر مستی‌آفرین روغن‌های اسانسی به یکی از فعالیت‌های فرح‌بخش شخصی من تبدیل شد. سعی کردم در باغ عدن این سرگرمی‌ را کمی جدی‌تر پیگیری کنم.

28 دیدگاه در “صابون بادام شیرین

 • 2019-07-15 در21:18
  Permalink

  ممنون.اطلاعات مفید و مختصر بود .

  پاسخ
 • 2019-11-07 در09:56
  Permalink

  ممنون اطلاعات خیلی دقیق و ساختاریافته است، به شدت دنبال راهنمای مشابه این کار بودم.

  پاسخ
 • 2019-11-14 در11:09
  Permalink

  ای کاش اموزش حضوری داشتید؟ امکانش هست اموزش حضوری بذارید

  پاسخ
  • 2019-11-30 در11:15
   Permalink

   آموزش حضوری داریم. برای ثبت نام و دریافت اطلاعات بیشتر با ۰۹۳۹۴۹۹۳۳۵۰ تماس بگیرید.

   پاسخ
 • 2019-12-06 در22:51
  Permalink

  سلام چند تا سوال داشتم . اینکه تیتانیوم رو برای رنگدهی استفاده میکنید؟ و میشه به عنوان رنگدهی تو هر صابونی استفاده کرد؟ و اینکه برای عمر بیشتر صابون برای سفت شدن صابون چی استفاده کنیم ؟ و ممنون از سایت عالیتون

  پاسخ
  • 2019-12-21 در15:09
   Permalink

   سلام ، بله تیتانیوم دی اکسید نقش رنگ سفید رو داره تو صابون‌سازی. برای سفت‌تر شدن صابون هم راه‌های متفاوتی وجود داره که در یک کامنت نمی‌گنجه.

   پاسخ
   • 2020-10-07 در03:32
    Permalink

    ببخشید پیه حیوانی رو از کجا میشه تهیه کرد ،و تو محیط اتاق میشه صابون رو تا مرحله اماده شدن نگه داشت نیازه به پنکه یا تهویه خاصی نداره؟

    پاسخ
 • 2019-12-18 در14:48
  Permalink

  سلام ببخشید من صابون درست کردم فرداش که صابون هامو دیدم رو قالب روی صابون هام یه لایه روغن بود و فک نکنم جامد بشه چیکار کنم به نظرتون چرا اینجوری شده؟

  پاسخ
  • 2019-12-21 در15:12
   Permalink

   قبلن در این مورد نوشتیم. به این پست مراجعه کنید. مرسی 🙏

   پاسخ
 • 2020-02-01 در01:39
  Permalink

  سلام ، بازهم اموزش و دستور جدید میذارید؟

  پاسخ
  • 2020-02-06 در12:45
   Permalink

   بله عزیم به زودی زود دستورهای خیلی هیجان انگیز و آموزش‌های صابونی و غیرصابونی دیگه داریم براتون

   پاسخ
 • 2020-04-27 در23:37
  Permalink

  سلام. اگه تو این صابون که پیه حیوانی داره روغن اسانسی نریزیم، بوی پیه حیوانی توی صابون بعد از کیور شدن حس میشه؟

  پاسخ
  • 2020-05-06 در11:39
   Permalink

   بوی تمامی روغن ها از جمله پیه گوسفندی طی فرآیند صابونی‌شدن از بین می‌ره و بوی صابون تازه که اتفاقن ناخوش‌آیندتر هم هست جای اون بو رو می‌گیره. بوی بد صابون تازه در صورت عدم استفاده از معطرکننده در مدت کیور کمتر و ملایم‌تر میشه اما از بین نمی‌ره.

   پاسخ
 • 2020-04-27 در23:48
  Permalink

  من مشتاقم توی قسمت کاربر ویژه سایت ثبت نام کنم. بجز ماشین حساب و دوسه تا پست، محتوای آموزشی دیگه ای برای کاربران ویژه درسایت هست؟

  پاسخ
  • 2020-05-06 در11:43
   Permalink

   بخش کاربری ویژه سایت هنوز فعال نشده دوست عزیز. بله آموزش‌های ویدئویی اختصاصی برای کاربران ویژه داریم و کلی آموزش‌های ارایشی بهداشتی غیر صابونی دیگه.

   پاسخ
 • 2020-06-02 در03:12
  Permalink

  سلام.ممنون از اموزشهاتون…رنگ قهوه ای بالاش ب خاطر چی هست؟؟؟

  پاسخ
  • 2020-06-10 در19:46
   Permalink

   اون مسئله مربوط به دیزاین و رنگ آمیزی صابونه که در این پست چون مناسب مبتدی هاست بهش نپرداختیم. بهتره صابون‌های اول رو بدون رنگ و دیزاین درست کنید و تمام تمرکزتون روی ساخت یک صابون یک‌دست و سالم باشه.

   پاسخ
 • 2020-08-09 در18:01
  Permalink

  سلام.ممنون از آموزش های مفيدتون.چه چیز این صابون رو اختصاصی برای دست و بدن می کنه؟از این صابون نمیشه برای صورت استفاده کرد؟همينطورصابون ذغال فعال…

  پاسخ
  • 2020-08-09 در22:34
   Permalink

   برعکسه. صابون‌ ها و شوینده‌های مخصوص صورت هستند که برای حفاظت حداکثری از پوست حساس صورت دارای ملزمات اختصاصی هستند. که در این فرمول لحاظ نشده.

   پاسخ
 • 2020-10-27 در23:47
  Permalink

  سلام مدتی است در خصوص ساخت صابون گرم فعالیت دارم و میخام که وارد ساخت صابون سرد هم بشم ، لطفا کمکم کن و ئر مرحله اول اگه امکان داره در مورد رنگها و مقدار مصرفش در صابون بنویسین.، متشکرم از لطفتون.

  پاسخ
  • 2020-11-11 در13:13
   Permalink

   اطلاعات موجود در وبسایت به هیچ‌وجه برای راه اندازی کسب و کار صابونی کافی نیستند و صرفن مناسب علاقه‌مندانی هستند که می‌‌خواهند برای مصرف شخصی و به عنوان سرگرمی صابون‌سازی کنند. برای شرکت در دوره‌های صابون‌سازی به روش کلدپروسس می‌تونید با شماره ۰۹۳۹۴۹۹۳۳۵۰ تماس بگیرید.

   پاسخ
 • 2021-03-09 در20:06
  Permalink

  سلام من این صابونو با روغن پالم که جایگزین پی حیوانی کردم درست کردم ، محلولش رو هرچی میزدم یک ردای روغن توی مخلوط بود که ظاهرا ترکیب نمیشد! اینقدر زدم که ترکیب بشه اما نشد و در نهایت سفت شد و جای کار به من نداد
  بنظرتون فقط پاسه روغن پالمه!؟ مگر نه اینکه بخای فرمول جدید بسازی همینطوری درست میشه!

  پاسخ
  • 2021-05-09 در15:45
   Permalink

   اگر روغن رو به شیوه صحیح جایگزین کرده باشید ، قطن به خاطر مشکل دار بودن روغن پالمه. روغن های پالم مشکل دار رو هنرجوهای من زیاد بهش برخوردن. پیشنهاد می کنم روغن پالم رو از فروشگاه اینترنتی باغ عدن فقط تهیه کنید.

   پاسخ
 • 2021-05-09 در14:19
  Permalink

  سلام ببخشید به جای پیه حیوانی جایگزین چی هست؟

  پاسخ
  • 2021-05-09 در15:40
   Permalink

   بله روغن پالم می تونید استفاده کنید. فقط اول دستور جدید با روغن پالم رو با ماشین‌حساب چک کنید ببینید میزان سود چقدر در میاد.

   پاسخ
 • 2021-11-27 در08:21
  Permalink

  یلام این مواد بالا چندگرم صابون بهمون میده؟

  پاسخ
 • 2021-11-27 در08:25
  Permalink

  سلام میزان سود و صابون چطور محاسبه میشه اکه بخوام پالم بزنم میزان سود را چطور محاسبه کنم ممنون میشم؟؟

  پاسخ
  • 2021-12-01 در18:05
   Permalink

   ضمن تحسین از علاقه شما به صابون‌سازی باید بگم متاسفانه فرمول‌سازی و محاسبات مربوط به صابون سازی در یک کامنت نمی گنجه. میتونید برای شرکت در دوره‌های آموزشی باغ عدن با ۰۹۲۱۵۴۱۴۷۰۶ تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: متاسفانه شما نمی توانید این کار را انجام دهید!