Full 1
Full 1

از ابزار‌های ایمنی ضروری برای ساخت صابون، شامل عینک محافظ، دستکش لاتکس و ماسک، در  ایمنی کار با قلیاب نوشته‌ام. در این نوشته از ابزارهای کاربردی‌ ضروری در صابون‌سازی نوشته‌ام.

ترازو

در صابون‌سازی همیشه برای اندازه‌گیری با وزن مواد سروکار داریم نه با حجم آن‌ها. ترازوی آشپزخانه دیجیتال با دقت ۲ گرم برای این منظور مناسب است.

دماسنج

در صابون‌سازی به روش کلدپروسس، دمای محلول سود و روغن‌ها باید زیر ۶۰ درجه سانتی‌گراد باشد. گذشته از آن، روغن‌ها و محلول برای صابونی شدن بهتر است در دمایی نزدیک و حداکثر با ۱۰ درجه اختلاف از هم باشند. برای اندازه‌گیری دماها به دماسنج احتیاج داریم. 
توصیه می‌کنم دماسنج مخصوصی برای اندازه‌گیری دمای محلول قلیاب کناربگذارید و از آن در مصارف روزمره آشپزی استفاده نکنید. اگر صابون‌سازی مشغله دائمی شما نیست و نمی‌خواهید دماسنج آشپزخانه خود را فدای یک‌بار استفاده از سود کنید، می توانید بگذارید قلیاب و روغن‌ها کاملن به دمای محیط برسند و در دمای محیط ( ۲۷ درجه ) صابون‌سازی کنید.

ظرف و قاشق مخصوص محلول‌سازی

برای ساخت محلول سود ظرف مقاومی مورد نیاز است که 

  1. آلمینیومی نباشد. سود و پتاس با آلمینیوم واکنش نشان می‌دهند.
  2.  در مقابل گرمای زیاد مقاوم باشد. چنانچه پیش‌تر گفته شد، انحلال پرک‌های سود در آب با ایجاد گرمای شدیدی‌ همراه است. ظروف پیرکس مقاوم به دمای فر یا ظروف پلاستیکی غیر‌یکبار مصرف مناسب این کارند.

برای همزدن می‌توانید از هر قاشق یا همزن استیل یا سیلیکونی یا پلاستیکی سود بجویید. ظرف و قاشق مذکور را نیز مانند دماسنج، به صابون‌سازی اختصاص داده و از به‌کاربردن آنها در خورد و خوراک روزمره خودداری کنید.

هم‌زن عصایی ( گوشت‌کوب برقی )

از این دستگاه کوچک برقی برای تسریع واکنش صابونی‌شدن استفاده می‌شود. فرآیندی که با همزن دستی یک الی دو ساعت طول می‌کشد با گوشت‌کوب برقی در کمتر از ۱۵ دقیقه کامل می‌شود.

قالب

برای فرم گرفتن مخلوط صابونی نیاز به قالب داریم. به جز قالب‌های سیلیکونی، عمده قالب‌های شیرینی پزی به علت وجود آلمینیوم، مناسب صابون‌سازی نیستند. برای ساخت صابون‌های فرم‌دار مثل قلب، کاپ‌کیک، ستاره و غیره از قالب سیلیکونی استفاده می‌شود. و برای درست کردن صابون‌ مکعبی بزرگ و قابل برش، قالب چوبی مناسب‌ است.

ماشین‌حساب قلیاب

ماشین‌حساب‌ صابون‌سازی یا محاسبه‌گر قلیاب یک ابزار نرم‌افزاری‌ بسیار مفید برای صابون‌سازان نا‌آشنا با شیمی کاربردی‌ست. این محاسبه‌گر با توجه به اندیس صابونی مخصوص هر روغن و وزن هریک از آنها، مقدار نهایی سود مورد نیاز برای تبدیل شدن‌ به صابون را محاسبه کرده به کاربر اعلام می‌کند. اگر بخواهید از دستورهای ارائه شده در وبسایت فراتر رفته و فرمول‌های خودتان را بسازید ماشین‌‌حساب‌ صابون‌سازی کمک می‌کند که به سادگی و با چند کلیک روی روغن‌های محبوب خود دستورهای شخصی‌ خودتان را فرموله کنید.

Aliye
Aliye

حدود ۶ سال پیش و با شروع گیاه‌خواری با صابون‌های دست‌ساز گیاهی آشنا شدم. اگرچه گیاه‌خواری در زندگی من محدود به دوره‌ای کوتاه بود، ساخت دست‌سازه‌های بهداشتی طبیعی و لذت بردن از عطر مستی‌آفرین روغن‌های اسانسی به یکی از فعالیت‌های فرح‌بخش شخصی من تبدیل شد. سعی کردم در باغ عدن این سرگرمی‌ را کمی جدی‌تر پیگیری کنم.

error: متاسفانه شما نمی توانید این کار را انجام دهید!