Full 1
Full 1

چرا صابون دست‌ساز؟

صابون یا دترجنت؟

عمده صابون‌های دست و بدن موجود در بازار، اعم از مایع و جامد، علی‌رغم ظاهر صابون‌مانند مطابق تعریف FDA اصلن صابون نیستند! این گروه، از پاک‌کننده ( Detergent )های شیمیایی و عوامل سخت‌کننده و کف‌آور سینتتیک تشکیل شده‌اند. مزیت اصلی‌شان قیمت به نسبت ارزان‌تر آنهاست. و طبعن عاری از فواید صابون‌های طبیعی هستند که از روغن‌های مغذی و پاک‌کنندگی طبیعی نمک‌های قلیایی اسیدهای چرب بهره می‌برند.

گروه دوم صابون‌هایی هستند که مطابق تعاریف تنظیم شده FDA از واکنش “صابونی شدن” میان اسیدهای چرب و ماده‌ی قلیایی حاصل شده اند. و عامل پاک‌کننده آنها فقط و فقط نمک‌های قلیایی محصول واکنش مذکور است. صابون معروف داو از این گروه است.

مصرف آگاهانه

عمده کمپانی‌های بزرگ و تثبیت شده، علاقه‌‌ چندانی به رعایت استانداردهایی فراتر از الزامات قانونی مثل تولید عاری از خشونت محصولات و تجارت عادلانه و حمایت از کشاورزی پایدار نشان نمی‌دهند. بهره‌کشی سرمایه‌های بزرگ از طبیعت همگانی، فقط در یک مورد مثل نابودی جنگل‌های بارانی برای تولید روغن پالم به حمله بیگانگان به قصد نابودی زمین بیشتر شبیه است تا فعالیتی اقتصادی. در کمال عدم تعجب!! اکثر این‌ شرکت‌ها در زمینه رعایت حقوق کارگران و کارکنانشان نیز یا به تمامی بدنامند یا به استانداردهای دولتی ناکافی کشورهای درحال توسعه بسنده می‌کنند.

بحران‌های اخیر زیست محیطی در کشور، نشانمان دادند آسیب‌های زیست محیطی برای نسل آینده تهدیدی وجودیست. و از طرف دیگر، تجربه موفق شرکت‌هایی مثل بادی‌شاپ و لاش، گواه درستی این باور عمومی‌ست که شرکت‌هایی که در اثرگذاری زیست محیطی و اجتماعی فعالیت‌های خود مسئولیت‌پذیرند، معمولن در ارائه محصولات باکیفیت به مشتریان هم متعهدند.

متاسفانه یا خوشبختانه، نه تنها دسترسی ایرانیان به مارکت محصولات مستقل غربی محدود است. بلکه، قیمت تمام شده محصولات طبیعی شرکت‌های مستقل، معمولن سنگین‌تر از توان خرید تمامی اقشار جامعه ایران است. چه چیزی بهتر از اینکه آستین‌ها را بالا بزنیم و  لوازم بهداشتی قابل رقابت با بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات بهداشتی جهان، را خودمان بسازیم!

ست دست‌سازه‌های بهداشتی لوندر

مزیت استفاده از صابون دست‌ساز

اما چرا دست‌سازه‌های صابونی فارغ از مسائل اخلاقی نیز به همتایان صنعتی خود برترند؟ زمانی که به روش کلاسیک روغن‌ها را با محلول قلیاب ترکیب می‌کنیم، فرآیند صابونی شدن شروع می‌شود. طی این فرایند محصولی به دست می‌آید که حدود ۲/۳ آن نمک‌های قلیایی اسیدهای چرب است. معروف به صابون‌ !! و ۱/۳ آن گلیسیرین گیاهیست. گلیسیرین یک هومکتانت ( Humectant ) طبیعی‌ست. و رطوبت را به خود جذب و درخود حفظ می‌کند. دلیل استفاده از گلیسیرین در اکثر مرطوب‌کننده‌ها همین خاصیت آب‌رسانی آن است. روال معمول در صنایع صابون‌سازی، جدا کردن گلیسیرین تولید شده و اضافه کردن عوامل نرم کننده سینتتیک به صابون است. من و شما در لابراتوار مطبخ! نه به تکنولوژی جدا کردن گلیسیرین از صابون دسترسی داریم نه به‌عنوان مصرف‌کننده علاقه‌ای به از دست دادن خاصیت مرطوب‌کنندگی آن.

مزیت دیگر صابون دست‌ساز قابلیت Superfat کردن آن است. استفاده‌ی روغن اضافه در فرمول، یعنی مقداری بیش از آنچه برای واکنش با سود لارم است.این قابلیت امکان ساخت صابونی با روغن‌های مغذی شناور در کف و بر سطح پوست می‌دهد. به این‌ترتیب روغن‌های صابون نشده‌ی اضافی در کنار گلیسیرین، پوست شما را تغذیه می‌کنند. و همراه شست‌وشو، رطوبت و نرمی به آن می‌بخشند.

آیا تمامی این دلایل کافی نست که شما را به استفاده یا ساخت صابون‌های دست‌ساز ترغیب کند؟ آیا تاکنون از محصولات بهداشتی استفاده کرده اید؟ 

این نوشته را دوست داشتید؟

لطفن با به اشتراک گذاری این نوشته به ما در گسترش فرهنگ مصرف آگاهانه و رشد کسب و کارهای مستقل کمک کنید. 

اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
Aliye
Aliye

حدود ۶ سال پیش و با شروع گیاه‌خواری با صابون‌های دست‌ساز گیاهی آشنا شدم. اگرچه گیاه‌خواری در زندگی من محدود به دوره‌ای کوتاه بود، ساخت دست‌سازه‌های بهداشتی طبیعی و لذت بردن از عطر مستی‌آفرین روغن‌های اسانسی به یکی از فعالیت‌های فرح‌بخش شخصی من تبدیل شد. سعی کردم در باغ عدن این سرگرمی‌ را کمی جدی‌تر پیگیری کنم.

error: متاسفانه شما نمی توانید این کار را انجام دهید!